2010 Heartland Championship

The 2010 Heartland Championship was competed for by 12 teams. They were split into 2 pools of 6 teams each. Each team played each of the other teams in the pool once and at the end of these matches the top 3 teams in each pool combined to play in the Meads Cup. The other 3 teams in each pool combined to play in the Lochore Cup.

Each team then played the other 3 teams that they had not already played. Following this the top 4 teams in each competition played semi-finals and a final.


Championship Table
Meads Cup
Team Played Won Lost Drawn For Against BP Points
North Otago 8 7 1 345 136 6 34
Wanganui 8 7 1 254 134 6 34
Poverty Bay 8 6 2 282 164 4 28
Mid Canterbury 8 5 3 195 138 6 26
South Canterbury 8 5 3 150 148 2 22
Thames Valley 8 3 5 155 188 3 15
Lochore Cup
Team Played Won Lost Drawn For Against BP Points
King Country 8 4 4 209 155 5 21
Horowhenua Kapiti 8 3 5 167 186 3 15
Buller 8 3 5 127 193 1 13
Wairarapa Bush 8 2 6 168 260 2 10
West Coast 8 3 5 156 218 1 9
East Coast 8 0 8 96 384 1 1


2010 Fixtures and Results

August 28







September 4







September 11







September 18







September 25


Mid Canterbury

Thames Valley

East Coast

Buller

King Country

Wanganui


Horowhenua Kapiti

West Coast

South Canterbury

Wairarapa Bush

North Otago

Poverty Bay


East Coast

Thames Valley

Wanganui

Poverty Bay

Mid Canterbury

South Canterbury


Horowhenua Kapiti

Buller

Wairarapa Bush

North Otago

King Country

West Coast


Mid Canterbury

South Canterbury

Horowhenua Kapiti

Wanganui

Poverty Bay

Wairarapa Bush

v

v

v

v

v

v


v

v

v

v

v

v


v

v

v

v

v

v


v

v

v

v

v

v


v

v

v

v

v

v


Poverty Bay

West Coast

North Otago

Wairarapa Bush

Horowhenua Kapiti

South Canterbury


Wanganui

King Country

Thames Valley

Mid Canterbury

Buller

East Coast


Buller

King Country

West Coast

Wairarapa Bush

North Otago

Horowhenua Kapiti


Thames Valley

Mid Canterbury

East Coast

Poverty Bay

Wanganui

South Canterbury


East Coast

King Country

West Coast

Thames Valley

Buller

North Otago


Ashburton

Paeroa

Ruatoria

Westport

Te Kuiti

Wanganui


Levin

Greymouth

Timaru

Masterton

Oamaru

Gisborne


Ruatoria

Paeroa

Wanganui

Gisborne

Ashburton

Timaru


Foxton

Westport

Masterton

Oamaru

Taupo

Greymouth


Ashburton

Timaru

Paraparaumu

Wanganui

Gisborne

Masterton

20

36

3

16

17

13


16

13

13

17

44

71


7

14

41

62

29

34


17

12

33

40

22

17


39

28

39

23

21

20

25

18

116

23

12

6


30

8

9

30

20

3


18

5

15

6

14

13


26

32

14

8

52

26


17

24

14

17

13

29


Tables after 1st Round of Pool play. The top 3 teams from each pool play for the Meads Cup. The other 3 teams from each Pool play for the Lochore Cup.

Championship Table
Pool A
Team Played Won Lost Drawn For Against BP Points
Wanganui 5 5 0 159 76 3 23
South Canterbury 5 4 1 107 76 1 17
Thames Valley 5 3 2 102 76 3 15
Horowhenua Kapiti 5 1 4 97 121 2 6
King Country 5 1 4 76 119 2 6
West Coast 5 1 4 77 150 0 4
Pool B
Team Played Won Lost Drawn For Against BP Points
Mid Canterbury 5 4 1 150 85 5 21
North Otago 5 4 1 243 80 4 20
Poverty Bay 5 4 1 187 82 2 18
Wairarapa Bush 5 2 3 99 151 1 9
Buller 5 1 4 79 127 1 5
East Coast 5 0 5 44 277 0 0


2010 Fixtures and Results

October 2







October 9







October 16

Wanganui

Mid Canterbury

North Otago

Wairarapa Bush

King Country

Horowhenua Kapiti


North Otago

Mid Canterbury

Poverty Bay

Horowhenua Kapiti

King Country

West Coast


Thames Valley

South Canterbury

Wairarapa Bush

East Coast

Buller

Wanganui

v

v

v

v

v

v


v

v

v

v

v

v


v

v

v

v

v

v

Poverty Bay

Thames Valley

South Canterbury

West Coast

East Coast

Buller


Wanganui

South Canterbury

Thames Valley

Wairarapa Bush

Buller

East Coast


North Otago

Poverty Bay

King Country

Horowhenua Kapiti

West Coast

Mid Canterbury

Wanganui

Ashburton

Oamaru

Masterton

Taupo

Levin


Oamaru

Ashburton

Gisborne

Levin

Te Kuiti

Greymouth


Paeroa

Timaru

Masterton

Ruatoria

Westport

Wanganui

50

29

43

30

46

11


21

13

45

31

44

33


26

14

22

25

20

29

34

9

14

35

9

23


16

15

18

17

5

18


38

16

43

28

11

3

Meads Cup


October 23




October 30

Semi-Finals

Wanganui

North Otago


Final

North Otago


v

v



v


Poverty Bay

Mid Canterbury



Wanganui


Wanganui

Oamaru



Oamaru


31

40



39


24

24



18

North Otago win the 2010 Meads Cup


Lochore Cup


October 23




October 30

Semi-Finals

King Country

Hrowhenua Kapiti


Final

Buller


v

v



v


Wairarapa Bush

Buller



Wairarapa Bush


Te Kuiti

Levin



Westport


17

14



9


21

19



15

Wairarapa Bush win the 2010 Lochore Cup