2012 Heartland Championship

The 2012 Heartland Championship was played as a league of 12 teams. Teams played 8 of the other teams, after which the top 4 (teams 1-4) went into the Meads Cup and the next 4 (teams 5-8) went into the Lochore Cup. There were semi-finals and a final for each competition.


Heartland Table
Team Played Won Lost Drawn For Against BP Points
East Coast 8 7 1 230 177 3 31
Wanganui
8 7 1 237 133 3 31
Wairarapa Bush 8 6 2 219 130 4 28
North Otago 8 5 3 195 194 5 25
Buller 8 5 3 205 175 5 25
South Canterbury 8 5 3 265 227 4 24
Mid Canterbury 8 3 5 158 162 5 17
Poverty Bay 8 3 5 212 247 5 17
West Coast 8 2 6 135 185 4 12
Thames Valley 8 2 6 203 263 3 11
King Country 8 1 7 178 230 5 9
Kapiti Horowhenua
8 2 6 124 238 1 9

NB: South Canterbury has 2 Bonus Points deducted for a player eligibility breach


2012 Fixtures and Results

7x7
August 25 Wairarapa Bush v South Canterbury Masterton 32 21 

Mid Canterbury v Wanganui Ashburton 23 24
Horowhenua Kapiti v Poverty Bay Levin 15 31

King Country v North Otago Te Kuiti 30 31
East Coast v West Coast Ruatoria 23 16

Buller v Thames Valley Westport 24 14
 
September 1 Thames Valley v Mid Canterbury Paeroa 31 17

Poverty Bay v Wairarapa Bush Gisborne 21 48
North Otago v Buller Oamaru 22 15
West Coast v King Country Greymouth 27 21
South Canterbury v East Coast Timaru 37 9
Wanganui v Horowhenua Kapiti Wanganui 28 10
 
September 8
West Coast v Wairarapa Bush Greymouth 8 12

King Country v Horowhenua Kapiti Taupo 32 10
East Coast v Buller Ruatoria 20 18
Wanganui v Poverty Bay Wanganui 42 3
Mid Canterbury v North Otago Ashburton 7 3
South Canterbury v Thames Valley Timaru 42 37
 
September 15 North Otago v South Canterbury Oamaru 37 52
Buller v King Country Westport 31 19
Mid Canterbury v East Coast Ashburton 13 20
Horowhenua Kapiti v Thames Valley Paraparaumu 25 19
Wairarapa Bush v Wanganui Masterton 19 26
Poverty Bay v West Coast Gisborne 32 13
 
September 22
Thames Valley v King Country Te Aroha 28 18
East Coast v Wanganui Ruatoria 25 17
Horowhenua Kapiti v West Coast Levin 31 15
North Otago v Poverty Bay Oamaru 24 23
South Canterbury v Buller Timaru 32 45

Wairarapa Bush v Mid Canterbury Masterton 31 6
 
September 29 Thames Valley v East Coast Paeroa 38 53

West Coast v Mid Canterbury Greymouth 24 29
Poverty Bay v South Canterbury Gisborne 33 52
King Country v Wairarapa Bush Taupo 15 25
Wanganui v North Otago Wanganui 39 22
Buller v Horowhenua Kapiti Westport 34 16
 
October 6 Thames Valley v Poverty Bay Paeroa 29 56
Mid Canterbury v Horowhenua Kapiti Ashburton 48 12
Wairarapa Bush v North Otago Masterton 21 28
Wanganui v Buller Wanganui 39 12
East Coast v King Country Ruatoria 56 24
West Coast v South Canterbury Greymouth 19 12
 
October13 South Canterbury v Mid Canterbury Timaru 17 15
King Country v Wanganui Te Kuiti 19 22
North Otago v Thames Valley Oamaru 28 7
Buller v West Coast Westport 26 18
Poverty Bay v East Coast Gisborne 14 24
Horowhenua Kapiti v Wairarapa Bush Levin 5 18
 
 
October 20
Lochore Cup SF 1
Buller v Poverty Bay Westport 42 22
Lochore Cup SF 2
South Canterbury v Mid Canterbury Timaru 48 20
 
October 20 Meads Cup SF 1
East Coast v North Otago Ruatoria 26 15
Meads Cup SF 2
Wanganui v Wairarapa Bush Wanganui 23 20
 
October 27 Meads Cup Final
East Coast v Wanganui Ruatoria 29 27
 
October 28 Lochore Cup Final
Buller v South Canterbury Westport 31 28