1999 Heineken Cup
1999/2000 Competition

The Heineken Cup was the premier club rugby competition in Europe.

Teams from England, France, Wales, Ireland, Scotland and Italy played in the competition.

There are 24 teams played in 6 pools of 4 teams. Pool play was on a home and away basis. The 6 pool winners and the 2 best runners-up qualified for the play-offs. 



Teams playing in the 1999/2000 Heineken Cup were:

France

  • Toulouse
  • Bourgoin
  • Stade Français
  • Montferrand
  • Colomiers
  • Grenoble

England

  • Leicester Tigers
  • Northampton Saints
  • London Wasps
  • Bath
  • Saracens
  • Harlequins

Ireland

  • Leinster
  • Munster
  • Ulster

Wales

  • Pontypridd
  • Llanelli
  • Neath
  • Swansea
  • Cardiff


Scotland

  • Glasgow Caledonians
  • Edinburgh Reivers

Italy

  • Petrarca Padova
  • Benetton Treviso
Championship Table
Pool 1
Team Played Won Lost Drawn For Against Points
Stade Francais 6 4 2 192 109 8
Leinster 6 4 2 150 138 8
Glasgow Caledonians 6 2 4 130 179 4
Leicester Tigers 6 2 4 127 173 4
Pool 2
Team Played Won Lost Drawn For Against Points
Toulouse 6 5 1 200 73 10
Bath 6 4 2 170 80 8
Swansea 6 3 3 126 137 6
Petrarca Padova 6 0 6 76 282 0
Pool 3
Team Played Won Lost Drawn For Against Points
Llanelli 6 5 1 152 86 10
London Wasps 6 5 1 163 99 10
Bourgoin 6 2 4 140 162 4
Ulster 6 0 6 71 179 0
Pool 4
Team Played Won Lost Drawn For Against Points
Munster 6 5 1 188 132 10
Saracens 6 3 3 206 153 6
Colomiers 6 2 4 144 194 4
Pontypridd 6 2 4 106 165 4
Pool 5
Team Played Won Lost Drawn For Against Points
Cardiff 6 4 1 1 168 141 9
Montferrand 6 4 2 154 85 8
Benetton Treviso 6 2 4 100 167 4
Harlequins 6 1 4 1 120 149 3
Pool 6
Team Played Won Lost Drawn For Against Points
Northampton Saints 6 5 1 184 87 10
Grenoble 6 3 3 110 140 6
Edinburgh Reivers 6 3 3 112 158 6
Neath 6 1 5 128 149 2
Pool winners and two best pool runners-up make quarter-finals

 

Fixtures and Results

November 19




November 20





November 21




November 26



November 27










December 10


December 11







December 12




December 17




December 18






December 19


January 7



January 8






January 9




January 11


January 14


January 15







January 16


Leinster

Cardiff

Northampton Saints

Edinburgh Reivers

Swansea

Bath

Bourgoin

Munster

Benetton Treviso

Stade Français

London Wasps

Colomiers


Glasgow Caledonians

Ulster

Pontypridd

Leicester Tigers

Petrarca Padova

Toulouse

Llanelli

Harlequins

Montferrand

Neath

Grenoble

Saracens


Swansea

Ulster

Petrarca Padova

Bourgoin

Colomiers

Cardiff

Harlequins

Neath

Northampton Saints

Stade Français

Glasgow Caledonians

Saracens


Leinster

Pontypridd

Edinburgh Reivers

Grenoble

Leicester Tigers

Toulouse

Llanelli

Munster

Benetton Treviso

Montferrand

London Wasps


Leinster

Swansea

Edinburgh Reivers

Stade Français

Bath

Bourgoin

Munster

Benetton Treviso

Cardiff

London Wasps

Colomiers

Northampton Saints


Bath


Glasgow Caledonians

Ulster

Leicester Tigers

Petrarca Padova

Toulouse

Llanelli

Pronypridd

Neath

Grenoble

Saracens 

Harlequins

Montferrand

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v


v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v


v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v


v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v


v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v


v


v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v


Leicester Tigers

Harlequins

Neath

Grenoble

Petrarca Padova

Toulouse

Ulster

Pontypridd

Montferrand

Glasgow Caledonians

Llanelli

Saracens


Leinster

London Wasps

Colomiers

Stade Français

Bath

Swansea

Bourgoin

Benetton Treviso

Cardiff

Edinburgh Reivers

Northampton Saints

Munster


Bath

Llanelli

Toulouse

London Wasps

Munster

Benetton Treviso

Montferrand

Grenoble

Edinburgh Reivers

Leinster

Leicester Tigers

Pontypridd


Stade Français

Saracens

Northampton Saints

Neath

Glasgow Caledonians

Petrarca Padova

Ulster

Colomiers

Cardiff

Harlequins

Bourgoin


Glasgow Caledonians

Toulouse

Neath

Leicester Tigers

Petrarca Padova

Llanelli

Saracens

Harlequins

Montferrand

Ulster

Pontypridd

Grenoble


Swansea


Stade Français

Bourgoin

Leinster

Swansea

Bath

London Wasps

Munster

Northampton Saints

Edinburgh Reivers

Colomiers

Cardiff

Benetton Treviso

Dublin

Cardiff

Northampton

Netherdale

Swansea

Bath

Bourgoin-Jallieu

Limerick

Treviso

Paris

London

Colomiers


Glasgow

Belfast

Pontypridd

Leicester

Padua

Toulouse

Llanelli

London

Clermont-Ferrand

Neath

Grenoble

Watford


Swansea

Belfast

Padua

Bourgoin-Jallieu

Toulouse

Cardiff

London

Neath

Northampton

Paris

Perth

Watford


Dublin

Pontypridd

Edinburgh

Grenoble

Leicester

Toulouse

Llanelli

Cork

Treviso

Clermond-Ferrand

London


Dublin

Swansea

Edinburgh

Paris

Bath

Bourgoin-Jallieu

Limerick

Treviso

Cardiff

London

Colomiers

Northampton


Bath


Glasgow

Belfast

Leicester

Padua

Toulouse

Llanelli

Pontypridd

Neath

Grenoble

Watford

London

Clermont-Ferrand

27

32

21

23

66

25

26

32

15

37

22

19


29

6

22

30

15

46

29

19

46

20

20

34


10

6

17

15

15

23

11

43

32

39

30

52


24

18

8

21

34

51

20

23

16

32

37


44

9

23

38

41

30

31

24

30

49

38

27


20


15

27

10

25

14

25

38

23

21

52

26

41

20

32

12

18

19

32

12

10

21

18

13

16


17

19

14

25

56

3

10

22

13

31

18

35


9

29

39

21

31

16

9

14

10

6

17

35


23

22

47

10

21

0

3

5

40

9

23


17

18

20

16

0

36

30

23

5

17

21

16


9


30

36

32

29

19

15

36

39

19

15

30

7

Knock-out Stages

The 6 pool winners and the 2 highest scoring runners-up qualified for the play-offs.

Quarter-Finals

April 15



April 16

Munster

Llanelli

Toulouse

Northampton Saints

v

v

v

v

Stade Français

Cardiff

Montferrand

London Wasps

Limerick

Llanelli

Toulouse

Northampton

27

22

31

25

10

3

18

22

Semi-Finals

May 6

May 7

Toulouse

Northampton Saints

v

v

Munster

Llanelli

Bordeaux

Reading

25

31

31

28

Final

May 27

Northampton Saints

v


Munster

London

9

8