Latest Rugby Results

Welcome to globalrugbyresults.com! The latest rugby results will be on this page and throughout this site you will find rugby scores from many of the major rugby competitions and internationals from around the world.

For each competition you will find up to date rugby results and the latest points table for that competition. Just go to the page for the competition you want to find out the scores for.

This page lists the latest results from games that are played for the current month. There will be links to the competitions' results if you want to get more details. There is always rugby happening somewhere in the world so there should always be something happening here too!


Latest Results

Mitre 10 Cup

Canterbury  29  v  Manawatu  32

Hawke's Bay  35  v  Taranaki  17

Waikato  26  v  Tasman  35

National Rugby Championship

Fijian Drua  76  v  Sydney Rays  29

Rugby World Cup

Japan  30  v  Russia  10

Heartland Championship

King Country   v  Horowhenua Kapiti  35

Poverty Bay  52  v  Mid Canterbury  38

South Canterbury  38  v  Buller  27

Thames Valley  29  v  Wairarapa Bush  23

Wanganui  67  v  East Coast  24

West Coast  18  v  North Otago  17

 

  

   

International Matches

September 6

     

          

September 7

Japan

England

Scotland

Ireland

Randwick

Australia

New Zealand

Russia

Canada

Uruguay

Namibia

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v


South Africa

Italy

Georgia

Wales

Argentina

Samoa

Tonga

Connacht

USA

Argentina XV

S Kings

Kumagaya

Newcastle

Edinburgh

Dublin

Coogee

Parramatta

Hamilton

Moscow

Vancouver

Montevideo

Walvis Bay

7

37

36

19

0

 34

92

14

15

24

21

41

0

9

10

74

 15

7

42

20

35

17

  

Rugby World Cup

September 20

September 21

            

          

September 22

             

          

September 23

September 24

September 25

September 26

           

September 28

            

            

September 29

            

September 30

            

October 2

          

October 3

October 4

            

October 5

          

            

October 6

             

October 8

October 9

            

                 

October 11

October 12

         

            

October 13

     

Japan

Australia

France

New Zealand

Italy

Ireland

England

Wales

Russia

Fiji

Italy

England

Argentina

Japan

South Africa

Georgia

Australia

Scotland

         

France

New Zealand

Georgia

Ireland

South Africa

Australia

England

Japan

New Zealand

France

South Africa

Argentina

Scotland

Wales

Australia

New Zealand

England

Ireland

Namibia

USA

Wales

Japan

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

 

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v


Russia

Fiji

Argentina

South Africa

Namibia

Scotland

Tonga

Georgia

Samoa

Uruguay

Canada

USA

Tonga

Ireland

Namibia

Uruguay

Wales

Samoa

           

USA

Canada

Fiji

Russia

Italy

Uruguay

Argentina

Samoa

Namibia

Tonga

Canada

USA

Russia

Fiji

Georgia

Italy

France

Samoa

Canada

Tonga

Uruguay

Scotland

Tokyo

Sapporo

Tokyo

Yokohama

Higashiosaka

Yokohama

Sapporo

Toyota City

Kumagaya 

Kamaishi 

Fukuoka

Kobe

Higashiosaka

Shizuoka

Toyota City

Kumagaya

Tokyo

Kobe

               

Fukuoka

Oita

Higashiosaka

Kobe

Shizuoka

Oita

Tokyo

Toyota City

Tokyo

Kumamoto

Kobe

Kumagaya

Shizuoka

Oita

Shizuoka

Toyota City

Yokohama

Fukuoka

Kamaishi

Higashiosaka

Kumamoto

Yokohama

30

10


     

Currie Cup - Premier Division

        

August 31

     

         

         

September 7

Semi-Finals

Golden Lions

Free State Cheetahs

              

Final

Free State Cheetahs

 

v

v

 

 

v


     

Griquas

Sharks

      

     

Golden Lions

     

Johannesburg

Bloemfontein

            

          

Bloemfontein

  

34

51

  

  

31

  

19

30

  

  

28

        

Mitre 10 Cup

September 5

September 6

      

September 7

        

September 8

       

      

September 12

September 13

September 14

      

     

September 15

       

       

September 19

September 20

September 21

           

       

September 22

           

          

September 26

September 27

September 28

          

           

September 29

              

           

October 3

October 4

October 5 

             

         

October 6

             

        

October 10

October 11

October 12

     

           

October 13

      

Manawatu

Hawke's Bay

Counties Manukau

North Harbour

Bay Of Plenty

Auckland

Otago

         

Waikato

Northland

Taranaki

Southland

Counties Manukau

Wellington

Tasman

          

Canterbury

Hawke's Bay

Waikato

Southland

North Harbour

Auckland

Northland

          

Taranaki

Tasman

Bay Of Plenty

Wellington

Canterbury

Otago

Manawatu

         

Counties Manukau

North Harbour

Bay Of Plenty

Auckland

Otago

Tasman

Waikato

       

Southland

Taranaki

Hawke's Bay

Manawatu

Wellington

Northland

Canterbury

v

v

v

v

v

v

v

 

v

v

v

v

v

v

v

 

v

v

v

v

v

v

v

 

v

v

v

v

v

v

v

 

v

v

v

v

v

v

v

 

v

v

v

v

v

v

v


Northland

Southland

Tasman

Waikato

Wellington

Canterbury

Taranaki

         

Hawke's Bay

Canterbury

Bay Of Plenty

Manawatu

Auckland

Otago

North Harbour

          

Manawatu

Taranaki

Tasman

Counties Manukau

Otago

Wellington

Bay Of Plenty

          

Southland

Auckland

Hawke's Bay

Northland

Counties Manukau

Waikato

North Harbour

             

Hawke's Bay

Wellington

Manawatu

Southland

Canterbury

Northland

Taranaki

      

Bay Of Plenty

Auckland

Tasman

Counties Manukau

Waikato

Otago

North Harbour

Palmerston North

Napier

Pukekohe

Albany

Rotorua

Auckland

Dunedin

           

Hamilton

Whangarei

New Plymouth

Invercargill

Pukekohe

Wellington

Nelson     

         

Christchurch

Napier

Hamilton

Invercargill

Albany

Auckland

Whangarei

      

New Plymouth

Nelson

Tauranga

Wellington

Christchurch

Dunedin

Palmerston North

        

Pukekohe

Albany

Tauranga

Auckland

Dunedin

Nelson

Hamilton

           

Invercargill

New Plymouth

Napier

Palmerston North

Wellington

Whangarei

Christchurch

31

41

0

38

15

22

35

  

24

12

17

26

13

54

21

  

29

35

26

25

23

36

36

16

32

27

  

27

42

31

31

28

24

17

  

32

17

35

           

Heartland Championship

September 7

           

        

           

            

             

             

September 14

            

            

             

              

           

            

September 21

            

         

            

             

              

             

September 28

            

           

          

             

           

         

October 5

        

         

            

           

           

          

October 12

Buller

Poverty Bay

South Canterbury

Thames Valley

Wairarapa Bush

West Coast

           

East Coast

Horowhenua Kapiti

Mid Canterbury

North Otago

Wairarapa Bush

Wanganui

         

King Country

Poverty Bay

South Canterbury

Thames Valley

Wanganui

West Coast

            

Buller

East Coast

Horowhenua Kapiti

King Country

Mid Canterbury

North Otago

               

North Otago

Poverty Bay

Thames Valley

Wairarapa Bush

Wanganui

West Coast

          

Buller

East Coast

Horowhenua Kapiti

King Country

Mid Canterbury

South Canterbury

v

v

v

v

v

v

 

v

v

v

v

v

v

 

v

v

v

v

v

v

 

v

v

v

v

v

v

 

v

v

v

v

v

v

 

v

v

v

v

v

v


Wanganui

North Otago

Horowhenua Kapiti

East Coast

King Country

Mid Canterbury

         

King Country

Buller

South Canterbury

Thames Valley

Poverty Bay

West Coast

       

Horowhenua Kapiti

Mid Canterbury

Buller

Wairarapa Bush

East Coast

North Otago

     

Wairarapa Bush

West Coast

Poverty Bay

South Canterbury

Thames Valley

Wanganui

          

Mid Canterbury

East Coast

South Canterbury

Horowhenua Kapiti

King Country

Buller

         

Poverty Bay

North Otago

Wanganui

Thames Valley

Wairarapa Bush

West Coast

Westport

Gisborne

Timaru

Paeroa

Masterton

Greymouth

         

Ruatoria

Levin

Ashburton

Oamaru

Masterton

Wanganui

           

Te Kuiti

Gisborne

Timaru

Paeroa

Wanganui

Greymouth

      

Westport

Ruatoria

Waikanae

Taupo

Ashburton

Oamaru

     

Oamaru

Gisborne

Paeroa

Masterton

Wanganui

Greymouth

     

Westport

Ruatoria

Levin

Te Kuiti

Ashburton

Timaru

22

30

57

43

37

43

  

12

31

13

22

36

36

  

19

52

38

29

67

18

21

34

7

15

31

41

  

27

46

13

21

31

18

  

35

38

27

23

24

17

      

National Rugby Championship

September 7

          

September 8

         

           

September 14

          

           

September 15

         

September 21

      

September 22

         

          

September 28

           

September 29

         

       

October 5

      

October 6

         

          

October 11

            

October 12

         

          

          

October 19

October 20

        

          

October 26

Fijian Drua

Melbourne Rising

Brisbane City

Queensland Country

      

Sydney Rays

Canberra Vikings

NSW Country Eagles

Western Force

          

Fijian Drua

Western Force

Melbourne Rising

Brisbane City

              

Canberra Vikings

Queensland Country

Sydney Rays

NSW Country

          

Canberra Vikings

Melbourne Rising

Queensland Country

Western Force

       

Canberra Vikings

Sydney Rays

Fijian Drua

Brisbane City

      

Semi-Final

           

            

          

Final

     

v

v

v

v

 

v

v

v

v

 

v

v

v

v

 

v

v

v

v

 

v

v

v

v

 

v

v

v

v

 

 

v

v

 

 

v


Western Force

NSW Country Eagles

Sydney Rays

Canberra Vikings

       

Queensland Country

Brisbane City

Fijian Drua

Melbourne Rising

        

Sydney Rays

Canberra Vikings

Queensland Country

NSW Country Eagles

       

Fijian Drua

Brisbane City

Melbourne Rising

Western Force

          

Sydney Rays

Fijian Drua

NSW Country Eagles

Brisbane City 

         

NSW Country Eagles

Western Force

Queensland Country

Melbourne Rising

Suva

Adelaide

Gold Coast

Gold Coast

     

Sydney

Canberra

Woolongong

Perth

     

Lautoka

Perth

Ballarat

Brisbane

          

Canberra

Gladstone

Sydney

Port Macquarie

         

Canberra

Melbourne

Gold Coast

Perth

     

Canberra

Sydney

Sigatoka

Brisbane

15

19

52

36

  

47

36

24

38

  

76

38

29

26

23

  

26

35

24

19

  

29

   

Guinness Pro 14

September 27

      

September 28

        

         

      

      

      

October 4

     

October 5

             

            

            

            

           

October 11

         

October 12

           

            

          

           

      

October 25

       

October 26

           

          

           

             

Cheetahs

Ulster

Munster

Southern Kings

Scarlets

Benetton Rugby

Edinburgh

       

Glasgow Warriors

Leinster

Southern Kings

Cardiff Blues

Zebre Rugby Club

Cheetahs

Connacht

       

Dragons

Leinster

Scarlets

Southern Kings

Cheetahs

Glasgow Warriors

Ospreys

       

Munster

Ulster

Dragons

Benetton Rugby

Connacht

Zebre Rugby Club

Edinburgh

v

v

v

v

v

v

v

  

v

v

v

v

v

v

v

  

v

v

v

v

v

v

v

  

v

v

v

v

v

v

v


Glasgow Warriors

Ospreys

Dragons

Cardiff Blues

Connacht

Leinster

Zebre Rugby Club

       

Scarlets

Ospreys

Munster

Edinburgh

Dragons

Ulster

Benetton Rugby

          

Connacht

Edinburgh

Zebre Rugby Club

Ulster

Munster

Cardiff Blues

Benetton Rugby

       

Ospreys

Cardiff Blues

Glasgow Warriors

Southern Kings

Cheetahs

Leinster

Scarlets

Bloemfontein

Belfast

Limerick

Port Elizabeth

Llanelli

Treviso

Edinburgh

      

Glasgow

Dublin

Port Elizabeth

Cardiff

Parma

Bloemfontein

Galway

            

Newport

Dublin

Llanelli

Port Elizabeth

Bloemfontein

Glasgow

Swansea

         

Cork

Belfast

Newport

Treviso

Galway

Parma

Edinburgh