2000 Heineken Cup
2000/01 Competition

The Heineken Cup was the premier club rugby competition in Europe.

Teams from England, France, Wales, Ireland, Scotland and Italy played in the competition.

There are 24 teams played in 6 pools of 4 teams. Pool play was on a home and away basis. The 6 pool winners and the 2 best runners-up qualified for the play-offs. 



Teams playing in the 2000/01 Heineken Cup were:

France

  • Toulouse
  • Biarritz Olympique
  • Stade Français
  • Castres Olympique
  • Colomiers
  • Pau

England

  • Leicester Tigers
  • Northampton Saints
  • London Wasps
  • Bath
  • Saracens
  • Gloucester

Ireland

  • Leinster
  • Munster
  • Ulster

Wales

  • Pontypridd
  • Llanelli
  • Newport
  • Swansea
  • Cardiff


Scotland

  • Glasgow Caledonians
  • Edinburgh Reivers

Italy

  • L'Aquila
  • Rugby Roma Olimpic
Championship Table
Pool 1
Team Played Won Lost Drawn For Against Points
Biarritz Olympique 6 4 2
164 152 8
Edinburgh Reivers 6 3 2 1 154 141 7
Leinster 6 3 2 1 149 156 7
Northampton Saints 6 1 5 138 156 2
Pool 2
Team Played Won Lost Drawn For Against Points
Stade Francais 6 5 1 297 85 10
Swansea 6 4 2 244 123 8
London Wasps 6 3 3 175 156 6
L'Aquila 6 0 6 40 392 0
Pool 3
Team Played Won Lost Drawn For Against Points
Cardiff 6 4 2 182 146 12
Saracens 6 4 2
174 140 5
Toulouse 6 2 3 1 171 182 4
Ulster 6 1 4 1 146 205 3
Pool 4
Team Played Won Lost Drawn For Against Points
Munster 6 5 1 154 109 10
Bath 6 4 2 139 106 8
Newport 6 2 4 122 183 4
Castres Olympique 6 1 5 135 152 2
Pool 5
Team Played Won Lost Drawn For Against Points
Gloucester 6 4 1 1 186 140 9
Llanelli 6 4 2 187 103 8
Colomiers 6 3 2 1 148 120 7
Rugby Roma Olimpic 6 0 6 88 246 0
Pool 6
Team Played Won Lost Drawn For Against Points
Leicester 6 5 1 178 105 10
Pau 6 4 2 154 142 8
Pontypridd 6 2 4 136 131 4
Glasgow Caledonians 6 1 5 137 227 2
Pool winners and two best pool runners-up make quarter-finals

 

Fixtures and Results

October 6



October 7










October 13


October 14






October 15





October 20

October 21








October 22




October 27




October 28







October 29


January 12


January 13







January 14




January 19



January 20






January 21


January 23

Edinburgh Reivers

Llanelli

Ulster

Munster

Swansea

Pontypridd

Toulouse

Rugby Roma 

Leicester Tigers

Biarritz Olympique

Bath

Stade Français


Leinster

Newport

Pau

Swansea

Northampton Saints

Cardiff

Colomiers

Castres Olympique

L'Aquila

Saracens

Gloucester

Glasgow Caledonians


Pontypridd

Munster

Newport

Llanelli

Northampton Saints

Saracens

Stade Français

Biarritz Olympique

Gloucester

Glasgow Caledonians

L'Aquila

Toulouse


Edinburgh Reivers

Leinster

Cardiff

Ulster

Swansea

Colomiers

Rugby Roma

Bath

Castres Olympique

Pau

Leicester Tigers

London Wasps


Leinster

Cardiff

Northampton Saints

L'Aquila

Gloucester

Pau

Castres Olympique

Newport

Colomiers

Saracens

London Wasps

Glasgow Caledonians


Edinburgh Reivers

Llanelli

Ulster

Munster

Rugby Roma

Leicester Tigers

Stade Français

Toulouse

Biarritz Olympique

Pontypridd

London Wasps

Bath

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v


v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v


v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v


v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v


v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v


v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

Leinster

Gloucester

Cardiff

Newport

London Wasps

Glasgow Caledonians

Saracens

Colomiers

Pau

Northampton Saints

Castres Olympique

L'Aquila


Biarritz Olympique

Bath

Pontypridd

Stade Français

Edinburgh Reivers

Toulouse

Llanelli

Munster

London Wasps

Ulster

Rugby Roma

Leicester Tigers


Leicester Tigers

Bath

Castres Olympique

Rugby Roma

Leinster

Cardiff

London Wasps

Edinburgh Reivers

Colomiers

Pau

Swansea

Ulster


Biarritz Olympique

Northampton Saints

Saracens

Toulouse

L'Aquila

Gloucester

Llanelli

Munster

Newport

Glasgow Caledonians

Pontypridd

Stade Français


Edinburgh Reivers

Ulster

Biarritz Olympique

Stade Français

Llanelli

Leicester Tigers

Bath

Munster

Rugby Roma

Toulouse

Swansea

Ponypridd


Northampton Saints

Colomiers

Saracens

Castres Olympique

Gloucester

Glasgow Caledonians

Swansea

Cardiff

Leinster

Pau

L'Aquila

Newport

Edinburgh

Llanelli

Belfast

Limerick

Swansea

Pontpridd

Toulouse

Rome

Leicester

Biarritz

Bath

Paris


Dublin

Newport

Pau

Swansea

Northampton

Cardiff

Colomiers

Castres

L'Aquila

Watford

Gloucester

Glasgow


Pontypridd

Limerick

Newport

Llanelli

Northampton

Watford

Paris

Biarritz

Gloucester

Glasgow

L'Aquila

Toulouse


Galashiels

Dublin

Cardiff

Belfast

Swansea

Colomiers

Rome

Bath

Castres

Pau

Leicester

London


Dublin

Cardiff

Nothampton

L'Aquila

Gloucester

Pau

Castres

Newport

Colomiers

Watford

London

Perth


Edinburgh

Llanelli

Belfast

Cork

Rome

Leicester

Paris

Toulouse

Biarritz

Pontypridd

London

Bath

29

20

32

26

54

40

22

5

46

37

25

92


35

28

12

18

22

26

6

29

10

55

52

21


18

31

21

46

8

23

40

29

22

24

6

35


27

40

24

25

73

30

21

18

43

44

27

28


34

42

32

9

28

3

19

24

55

37

28

25


18

34

13

21

29

41

42

38

30

27

42

38

21

27

23

18

28

25

32

14

18

30

13

7


9

17

9

16

23

17

19

32

39

25

12

33


11

9

20

0

14

32

10

18

22

46

70

35


35

31

14

29

3

19

41

5

21

16

19

31


34

16

24

76

27

20

32

39

21

30

16

23


15

21

21

11

38

26

13

27

10

31

5

10

Knock-out Stages

The 6 pool winners and the 2 highest scoring runners-up qualified for the play-offs.

Quarter-Finals

January 27


January 28

Gloucester

Stade Français

Leicester Tigers

Munster

v

v

v

v

Cardiff

Pau

Swansea

Biarritz Olympique

Gloucester

Paris

Leicester

Limerick

21

36

41

38

15

19

10

29

Semi-Finals

April 21


Stade Français

Leicester Tigers

v

v

Munster

Gloucester

Lille

Watford

16

19

15

15

Final

May 19

Stade Français

v


Leicester Tigers

Paris

30

34