2003 Heineken Cup
2003/04 Competition

The Heineken Cup was the premier club rugby competition in Europe.

Teams from England, France, Wales, Ireland, Scotland and Italy played in the competition.

There are 24 teams played in 6 pools of 4 teams. Pool play was on a home and away basis. The 6 pool winners and the 2 best runners-up qualified for the play-offs. 

This was the first time the bonus point system was used in the Heineken Cup competition. Previously it was 2 points for a win and 1 point for a draw.

The new scoring system was:

  • Four points for a win
  • Two points for a draw
  • One bonus point for scoring four or more tries, regardless of the final score
  • One bonus point for losing by seven points or less


Teams playing in the 2003/04 Heineken Cup were:

France

  • Toulouse
  • Biarritz Olympique
  • Bourgoin
  • Stade Français
  • Perpignan
  • Agen

England

  • Leicester Tigers
  • Northampton Saints
  • London Wasps
  • Sale Sharks
  • Leeds Tykes
  • Gloucester

Ireland

  • Leinster
  • Munster
  • Ulster

Wales

  • Cardiff Blues
  • Ospreys
  • Newport Gwent Dragons
  • Llanelli Scarlets
  • Celtic Warriors

Scotland

  • The Borders
  • Edinburgh

Italy

  • Benetton Treviso
  • Calvisano

 

Championship Table
Pool 1
Team Played Won Lost Drawn For Against BP Points
Stade Francais 6 4 2 134 80 2 18
Leicester Tigers 6 3 3 137 115 3 15
Ulster 6 3 3 109 106 2 14
Newport Gwent Dragons 6 2 4 67 146 1 9
Pool 2
Team Played Won Lost Drawn For Against BP Points
Toulouse 6 5 1 157 65 5 25
Edinburgh 6 5 1 130 89 2 22
Leeds Tyke 6 1 5 66 122 1 5
Ospreys 6 1 5 78 155 0 4
Pool 3
Team Played Won Lost Drawn For Against BP Points
Biarritz Olympique 6 4 2 139 97 4 20
Leinster 6 4 2 142 113 2 18
Cardiff Blues 6 2 4 123 132 3 11
Sale Sharks 6 2 4 75 137 1 9
Pool 4
Team Played Won Lost Drawn For Against BP Points
Llanelli Scarlets 6 5 1 160 72 3 23
Northampton Saints 6 4 2 121 54 2 18
Agen 6 2 4 83 94 3 11
The Borders 6 1 5 39 183 0 4
Pool 5
Team Played Won Lost Drawn For Against BP Points
Munster 6 5 1 172 76 4 24
Gloucester 6 5 1 197 100 4 24
Bourgoin 6 1 5 119 191 3 7
Benetton Treviso 6 1 5 104 225 1 5
Pool 6
Team Played Won Lost Drawn For Against BP Points
London Wasps 6 5 1 186 85 4 24
Celtic Warriors 6 4 2 123 118 4 20
Perpignan 6 3 3 119 115 3 15
Calvisano 6 0 6 115 225 3 3
Pool winners and two best pool runners-up make quarter-finals

 

Fixtures and Results

October 5


October 6






October 7





December 12




December 13






December 14



January 9



January 10







January 11



January 16



January 17





January 18





January 23




January 24





January 25




January 30


January 31






February 1

Celtic Warriors

Llanelli Scarlets

Benetton Treviso

Leinster

Stade Français

Sale Sharks

Bourgoin

Agen

Edinburgh

Dragons

Leeds Tykes

London Wasps


Ulster

Ospreys

Toulouse

Cardiff Blues

Calvisano

Northampton Saints

Gloucester

Perpignan

Munster

Biarritz Olympique

The Borders

Leicester Tigers


Edinburgh

Llanelli Scarlets

Leinster

Dragons

Benetton Treviso

Northampton Saints

Toulouse

Gloucester

Biarritz Olympique

Perpignan

Ulster

London Wasps


Celtic Warriors

The Borders

Ospreys

Cardiff Blues

Calvisano

Leicester Tigers

Agen

Munster

Leeds Tykes

Stade Français

Sale Sharks

Bourgoin


Celtic Warriors

Edinburgh

Leinster

Agen

Benetton Treviso

Llanelli Scarlets

Stade Français

Dragons

Bourgoin

Leeds Tykes

Sale Sharks

London Wasps


Leicester Tigers

Ulster

Ospreys

Cardiff Blues

Toulouse

Biarritz Olympique

Gloucester

Munster

Perpignan

Calvisano

Northampton Saints

The Borders

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v


v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v


v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v


v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v


v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v


v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

Calvisano

Northampton Saints

Gloucester

Biarritz Olympique

Leicester Tigers

Cardiff Blues

Munster

The Borders

Toulouse

Ulster

Ospreys

Perpignan


Stade Français

Edinburgh

Leeds Tykes

Leinster

London Wasps

Agen

Bourgoin

Celtic Warrriors

Benetton Treviso

Sale Sharks

Llanelli Scarlets

Dragons


Leeds Tykes

Agen

Sale Sharks

Stade Français

Bourgoin

The Borders

Ospreys

Munster

Cardiff Blues

Calvisano

Leicester Tigers

Celtic Warriors


London Wasps

Northampton Saints

Toulouse

Biarritz Olympique

Perpignan

Ulster

Llanelli Scarlets

Gloucester

Edinburgh

Dragons

Leinster

Benetton Treviso


Perpignan

Ospreys

Cardiff Blues

Northampton Saints

Munster

The Borders

Ulster

Leicester Tigers

Gloucester

Toulouse

Biarritz Olympique

Calvisano


Stade Français

Dragons

Leeds Tykes

Sale Sharks

Edinburgh

Leinster

Benetton Treviso

Bourgoin

London Wasps

Celtic Warriors

Llanelli Scarlets

Agen

Bridgend

Llanelli

Treviso

Dublin

Paris

Stockport

Bourgoin-Jallieu

Agen

Edinburgh

Newport

Leeds

High Wycombe


Belfast

Swansea

Toulouse

Cardiff

Calvisano

Northampton

Gloucester

Perpignan

Limerick

Biarritz

Galashiels

Leicester


Edinburgth

Llanelli

Dublin

Newport

Treviso

Northampton

Toulouse

Gloucester

Biarritz

Perpignan

Belfast

High Wycombe


Bridgend

Galashiels

Neath

Cardiff

Calvisano

Leicester

Agen

Limerick

Leeds

Paris

Stockport

Bourgoin-Jallieu


Bridgend

Edinburgh

Dublin

Agen

Treviso

Llanelli

Paris

Newport

Bourgoin-Jallieu

Leeds

Stockport

High Wycombe


Leicester

Belfast

Swansea

Cardiff

Toulouse

Biarritz

Gloucester

Limerick

Perpignan

Calvisano

Northampton

Galashiels

34

14

12

32

26

26

17

27

23

24

29

28


22

16

19

19

33

25

49

26

51

31

10

34


19

19

22

20

42

20

29

22

35

48

33

9


12

3

11

21

11

49

22

35

0

37

16

35


16

33

20

6

20

53

13

20

18

22

0

46


13

22

10

22

33

32

42

26

6

26

9

8

25

9

33

6

15

24

18

8

16

15

20

7


20

32

3

24

52

10

13

19

0

3

41

3


9

15

23

12

33

3

6

11

20

7

0

14


17

39

29

20

17

7

15

14

23

0

23

19


15

15

17

19

31

7

10

26

37

31

15

13


26

0

3

7

0

21

11

3

34

28

18

3

Knock-out Stages

The 6 pool winners and the 2 highest scoring runners-up qualified for the play-offs.

Quarter-Finals

April 9

April 10


April 11

Llanelli Scarlets

Toulouse

Munster

London Wasps

v

v

v

v

Biarritz Olympique

Edinburgh

Stade Français

Gloucester

Llanelli

Toulouse

Limerick

High Wycombe

10

36

37

34

27

10

32

3

Semi-Finals

April 24

April 25

Toulouse

Munster

v

v

Biarritz Olympique

London Wasps

Bordeaux

Dublin

19

32

11

37

Final

May 23

London Wasps

v

Toulouse

London

27

20