2009 Heineken Cup
2009/10 competition

The Heineken Cup is the premier club rugby competiton in Europe.

Teams from England, France, Wales, Ireland, Scotland and Italy played in the competition.

There are 24 teams played in 6 pools of 4 teams. Pool play was on a home and away basis. The 6 pool winners and the 2 best runners-up qualified for the play-offs. The 3rd, 4th and 5th highest scoring runners-up 'parachuted' into the play-off stage of the European Challenge Cup (Amlin Cup).

Teams playing in the 2009/10 Heineken Cup were:

France

  • Toulouse
  • Biarritz Olympique
  • Clermont Auvergne 
  • Brive
  • Stade Français
  • Perpignan

England

  • Leicester Tigers
  • Northampton Saints
  • Harlequins
  • Bath
  • London Irish
  • Saracens
  • Gloucester

Ireland

  • Leinster
  • Munster
  • Ulster

Wales

  • Cardiff Blues
  • Ospreys
  • Scarlets
  • Newport Gwent Dragons


Scotland

  • Glasgow Warriors
  • Edinburgh

Italy

  • Benetton Treviso
  • Viadana
Championship Table
Pool 1
Team Played Won Lost Drawn For Against BP Points
Munster 6 5 1 185 94 4 24
Northampton Saints 6 4 2 138 104 3 19
Perpignan 6 2 4 108 123 3 11
Benetton Treviso 6 1 5 68 178 1 5
Pool 2
Team Played Won Lost Drawn For Against BP Points
Biarritz 6 5 1
188 97 3 23
Gloucester 6 4 2 119 129 1 17
Glasgow Warriors 6 2 4
120 140 1 9
Newport Gwent Dragons 6 1 5 108 169 2 6
Pool 3
Team Played Won Lost Drawn For Against BP Points
Clermont Auvergne 6 4 2 201 120 5 21
Ospreys 6 4 1 1 188 121 2 20
Leicester Tigers 6 3 2 1 187 123 4 18
Viadana 6 0 6 83 295 0 0
Pool 4
Team Played Won Lost Drawn For Against BP Points
Stade Francais 6 4 2 124 95 2 18
Ulster 6 4 2 127 94 1 17
Edinburgh 6 3 3 64 94 1 13
Bath 6 1 5 84 116 3 7
Pool 5
Team Played Won Lost Drawn For Against BP Points
Toulouse 6 5 1
143 92 3 23
Cardiff Blues 6 4 2
149 104 2 18
Sale Sharks 6 3 3 126 153 2 14
Harlequins 6 0 6 102 171 2 2
Pool 6
Team Played Won Lost Drawn For Against BP Points
Leinster 6 4 1 1 154 60 4 22
Scarlets 6 4 2 116 147 1 17
London Irish 6 3 2 1 140 94 3 17
Brive 6 0 6 68 177 1 1
Pool winners and two best pool runners-up make quarter-finals
3rd, 4th and 5th best pool runners-up 'parachute' into European Challenge Cup knock-out stages


2009/10 Heineken Cup fixtures and results

October 9



October 10







October 11



October 16



October 17







October 18



December 11


December 12






December 13





December 19








December 20





January 15


January 16











January 22


January 23






January 24

Gloucester

Ulster

Leinster

Benetton Treviso

Northampton Saints

Glasgow Warriors

Clermont Auvergne

Stade Français

Cardiff Blues

Scarlets

Leicester Tigers

Toulouse


Perpignan 

Newport Gwent Dragons

Sale Sharks

Munster

Biarritz Olympique

Viadana

Edinburgh

Harlequins

London Irish

Brive

Ospreys

Bath


Munster

Glasgow Warriors

Northampton Saints

Viadana

Ulster

Cardiff Blues

Scarlets

Brive

Biarritz Olympique

Clermont Auvergne

Bath

Harlequins


Benetton Treviso

Newport Gwent Dragons

Ospreys

Leicester Tigers

Edinburgh

Toulouse

London Irish

Leinster

Perpignan

Gloucester

Stade Français

Sale Sharks


Glasgow Warriors

Ulster

Benetton Treviso

Gloucester

Leicester Tigers

Clermont Auvergne

Stade Français

Cardiff Blues

Leinster

Northampton Saints

Toulouse

Scarlets


Munster

Perpignan

Viadana

Ospreys

Bath

Edinburgh

Brive

London Irish

Biarritz Olympique

Newport Gwent Dragons

Harlequins

Sale Sharks

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v


v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v


v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v


v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v


v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v


v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

v

Newport Gwent Dragons

Bath

London Irish

Perpignan

Munster

Biarritz Olympique

Viadana

Edinburgh

Harlequins

Brive

Ospreys

Sale Sharks


Northampton Saints

Glasgow Warriors

Cardiff Blues

Benetton Treviso

Gloucester

Leicester Tigers

Ulster

Toulouse

Scarlets

Leinster

Clermont Auvergne

Stade Français


Perpignan

Gloucester

Benetton Treviso

Ospreys

Stade Français

Toulouse

Leinster

London Irish

Newport Gwent Dragons

Leicester Tigers

Edinburgh

Sale Sharks


Northampton Saints

Biarritz Olympique

Viadana

Clermont Auvergne

Bath

Cardiff Blues

Brive

Scarlets

Munster

Glasgow Warriors

Ulster

Harlequins


Newport Gwent Dragons

Edinburgh

Munster

Biarritz Olympique

Viadana

Ospreys

Bath

Sale Sharks

Brive

Perpignan

Harlequins

London Irish


Northampton Saints

Benetton Treviso

Clermont Auvergne

Leicester Tigers

Ulster

Stade Français

Scarlets

Leinster

Glasgow Warriors

Gloucester

Cardiff Blues

Toulouse

Gloucester

Belfast

Dublin

Treviso

Northampton

Glasgow

Clermont-Ferrand

Paris

Cardiff

Llanelli

Leicester

Toulouse


Perpignan

Newport

Stockport

Limerick

Biarritz

Viadana

Edinburgh

London

Reading

Brive-la-Gaillarde 

Swansea

Bath


Limerick

Glasgow

Northampton

Viadana

Belfast

Cardiff

Llanelli

Brive-la-Gaillarde

Biarritz

Clermont-Ferrand

Bath

London


Treviso

Llanelli*

Swansea

Leicester

Edinburgh

Toulouse

Reading

Dublin

Perpignan

Gloucester

Paris

Stockport


Glasgow

Belfast

Treviso

Gloucester

Leicester

Clermont-Ferrand

Paris

Cardiff

Dublin

Northampton

Toulouse

Llanelli


Limerick

Perpignan

Viadana

Swansea

Bath

Edinburgh

Brive-la-Gaillarde

London

Biarritz

Newport

London

Stockport

19

26

9

9

31

18

36

31

20

24

32

36


29

22

27

41

42

11

17

19

25

13

25

27


24

33

30

7

23

15

7

3

49

40

16

19


18

8

45

20

9

23

34

39

14

19

29

21


29

21

7

23

47

27

15

36

27

34

33

31


12

34

20

17

10

9

17

11

41

23

20

13

17

12

12

8

27

22

18

7

6

12

32

17


13

14

26

10

15

46

13

23

27

36

24

29


23

11

18

62

13

9

32

36

13

30

9

29


21

26

19

15

6

7

13

7

37

6

16

17


25

13

44

8

8

7

13

19

10

0

21

22


9

6

59

12

28

7

20

11

20

32

45

19

* This match was moved from Newport due to the frozen field there.


Knock-out Stages

The 6 pool winners and the 2 highest scoring runners-up qualified for the play-offs.

Quarter-Finals

April 9

April 10


April 11

Leinster

Biarritz Olympique

Munster

Toulouse

v

v

v

v

Clermont Auvergne

Ospreys

Northampton Saints

Stade Français

Dublin

San Sabastian

Limerick

Toulouse

29

29

33

42

28

28

19

16

Semi-Finals

May 1

May 2

Toulouse

Biarritz Olympique

v

v

Leinster

Munster

Toulouse

San Sabastian

26

18

16

7

Final

May 22

Biarritz Olympique

v


Toulouse

Paris

19

21