› Heartland Results

Heartland Championship Results

The Heartland Championship is the second tier of provincial rugby in New Zealand, behind the ITM Cup.

There are 12 teams playing in the competition. They play 8 of the other teams, after which the top 4 teams play off for the Meads Cup and the next 4 teams in the table play off for the Lochore Cup.

The winner of the Meads Cup could gain promotion to the ITM Cup Championship competition.

2017 Heartland Championship

Heartland Table
Team Played Won Lost Drawn For Against BP Points
South Canterbury 8 7 1 301 190 8 36
Horowhenua Kapiti
8 7 1 227 107 4 32
Buller 8 6 2 250 203 4 28
Wanganui
8 5 3 279 125 6 26
North Otago 8 4 4 235 178 9 25
Mid Canterbury 7 4 3 232 186 5 21
West Coast 7 4 3 173 175 5 21
Poverty Bay 8 4 4 185 229 4 20
Thames Valley 8 3 5 209 174 8 20
King Country 7 1 6 168 280 6 10
Wairarapa Bush 7 1 6 148 305 5 9
East Coast 8 8 98 353 0
       


2017 Fixtures and results

August 26







September 2







September 9







September 16







September 23







September 30





October 1


October 7







October 14

Buller

East Coast

Horowhenua Kapiti

King Country

Mid Canterbury

Wanganui


North Otago

Poverty Bay

South Canterbury

Thames Valley

Wairarapa Bush

West Coast


Buller

East Coast

Horowhenua Kapiti

King Country

Mid Canterbury

Wanganui


North Otago

Poverty Bay

South Canterbury

Thames Valley

Wairarapa Bush

West Coast


Buller

Horowhenua Kapiti

King Country

Mid Canterbury

Poverty Bay

South Canterbury


East Coast

North Otago

Thames Valley

Wanganui

West Coast

Wairarapa Bush


Horowhenua Kapiti

Mid Canterbury

North Otago

Poverty Bay

South Canterbury

West Coast


Buller

East Coast

King Country

Thames Valley

Wairarapa Bush

Wanganui

v

v

v

v

v

v


v

v

v

v

v

v


v

v

v

v

v

v


v

v

v

v

v

v


v

v

v

v

v

v


v

v

v

v

v

v


v

v

v

v

v

v


v

v

v

v

v

v


South Canterbury

Thames Valley

North Otago

West Coast

Poverty Bay

Wairarapa Bush


Mid Canterbury

Horowhenua Kapiti

King Country

Wanganui

East Coast

Buller


North Otago

West Coast

Thames Valley

Wairarapa Bush

South Canterbury

Poverty Bay


King Country

East Coast

Wanganui

Buller

Mid Canterbury

Horowhenua Kapiti


Wairarapa Bush

East Coast

Thames Valley

Wanganui

West Coast

North Otago


Buller

Poverty Bay

Mid Canterbury

King Country

South Canterbury

Horowhenua Kapiti


Wanganui

Buller

East Coast

King Country

Wairarapa Bush

Thames Valley


Horowhenua Kapiti

South Canterbury

Mid Canterbury

Poverty Bay

West Coast

North Otago

Westport

Ruatoria

Levin

Taupo

Ashburton

Wanganui


Oamaru

Gisborne

Timaru

Paeroa

Masterton

Greymouth


Westport

Ruatoria

Levin

Te Kuiti

Ashburton

Wanganui


Oamaru

Gisborne

Timaru

Paeroa

Masterton

Greymouth


Westport

Levin

Te Kuiti

Ashburton

Gisborne

Timaru


Ruatoria

Oamaru

Paeroa

Wanganui

Greymouth

Wellington


Levin

Ashburton

Oamaru

Gisborne

Timaru

Greymouth


Westport

Ruatoria

Taupo

Paeroa

Masterton

Wanganui

27

13

22

6

34

79


31

5

42

19

36

19


33

19

13

32

16

25


28

35

21

26

24

24


29

52

36

40

36

36


17

34

16

80

38

12


15

32

57

43

57

24


26

7

38

34

26

10

24

42

19

17

5

7


25

39

36

21

10

34


31

32

10

25

31

14


26

15

17

7

60

18


24

3

45

39

19

29


54

12

25

3

45

38


8

40

14

29

20

17


30

45

43

35

36

6

                              Semi-Finals

Lochore Cup

October 21

Mid Canterbury

West Coast

v

v

Poverty Bay

North Otago

Ashburton

Greymouth

56

24

22

14

Meads Cup

October 21

South Canterbury

Horowhenua Kapiti

v

v


Wanganui

Buller

Timaru

Levin

24

18

29

17

                              Finals

Meads Cup

October 28

Horowhenua Kapiti

v

Wanganui

Levin

14

30

Lochore Cup

October 29

Mid Canterbury

v

West Coast

Methven

47

15